یکی از مسائلی که بسیاری از طرفداران قهوه و کسانی که به طور کاملا تخصصی موضوع درست کردن قهوه را مورد بررسی قرار می دهند رست قهوه می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا اشتباهات رایج برشتکاری را با هم بررسی کنیم.

خوب است بدانیم اگر بخواهیم اشتباهات رایج رست قهوه را مورد بررسی قرار دهیم تقریبا 90 درصد این نواقص یکسان است و دانستن و رعایت این موارد می تواند کار ما را خیلی راحت تر و بهتر کند.

 اشتباهات رایج برشتکاری

رایج‌ترین اشتباهات در برشته‌کاری قهوه

  •  گرم کردن وسایل کار:

با توجه به اینکه کجا یا چه زمانی از سال است، دمای وسایل ما تغییر می‌کند. تنظیم یک دمای ثابت برای گرم کردن وسایل به ما کمک می‌کند تا از ثابت بودن نتیجه کار مطمئن باشیم. وقتی دستگاه ما از قبل گرم نشده باشد، گرما به صورت نامنظمی تقسیم می‌شود. عدم گرم کردن تجهیزات قبل از شروع کار  باعث عدم هماهنگی و توازن در انتقال حرارت بر روی دانه های سبز ما می شود ‌. باید دانست که قبل از ریختن دانه های سبز قهوه لازم است رستر چند دقیقه شروع به کار کند که این زمان متناسب با شرایط دمایی محیط ما می تواند متغیر باشد .

  • در حین کار یادداشت برداری کنید

برشته‌کردن قهوه در منزل ، ممکن است باعث شود فکر کنید توانسته‌اید تمام جزئیات را بدون یادداشت کردن به حافظه بسپارید. اما بدون یادداشت کردن اطلاعات ممکن است نتیجه‌ی کار به‌طور کل دور از انتظار شما باشد. اینکه شما درجه‌های گرما از زمانی که شروع به کار می‌کنید تا آخر کار و همچنین فرایند سرد شدن دانه‌های قهوه را یادداشت کنید بسیار حائز اهمیت است . اگر از برنامه‌های خودکار برای تفت دادن قهوه استفاده می‌کنید، آن‌ها همه‌چیز را ثبت می‌کنند اما اگر  به صورت دستی این کار را انجام می‌دهید، حتما باید یادداشت‌برداری کنید این کار خیلی مهم و دارای اهمیت است .

ایوان گیلمن Evan Gilman که یکی از بهترین باریستاهای دنیا به شمار می آید در مورد این موضوع می گوید: “هنگامی که من تفت می دهم و شروع به رست میکنم، از ابتدا تا انتها درجه حرارت را یادداشت می کنم، از دمای شارژ شروع میکنم تا وقتی که دانه ها را از رستر بیرون آوردم، به طور معمول هر 30 ثانیه یادداشت برداری را انجام می دهم .”

برای امتحان کردن نتیجه‌ی کار عجله ای در کار نیست:

بهتر آن است که پس از برشته‌کردن قهوه بلافاصله آن را امتحان نکنید. درست است که دم کردن قهوه تازه خیلی لذت‌بخش است اما دانه‌های قهوه زمان لازم دارند تا از خودشان دی‌اکسید‌ کربن آزاد کند .

هر نوعی از قهوه خروجی‌های مختلفی دارند. هر قهوه پس از برشته‌کردن نیاز به زمان دارد تا قابل استفاده شود و این زمان به عواملی چون نوع قهوه، حجم آن و عوامل بسیاری بستگی دارد. شما می‌توانید زمان مناسب را برای مصرف قهوه‌های برشته‌شده پیدا کنید، قهوه‌های تیره‌تر ،زودتر و قهوه‌های روشن‌تر دیرتر قابل مصرف است .

استراحت‌کردن دانه‌های قهوه پس از برشته‌کردن خیلی مهم است. زیرا  مقداری دی‌اکسید کربن در دیواره سلول‌های قهوه وجود دارد.  دی‌اکسید کربن با آب واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند فرایند دم کشیدن را با مشکلرو‌به‌رو‌ کند. اما به هرحال بخشی از دی‌اکسید کربن را لازم داریم زیرا به آزاد شدن رایحه‌های سبک قهوه کمک می‌کند. به طور کل لازم است در رست های دارک شما مدت زمان استراحت را کم در نظر بگیرید و هرچه میزان رست شما لایت تر باشد این زمان زیاد تر  می شود، حداقل زمان ایده آل را 5 روز در نظر باید گرفت .

کم یا زیاد قهوه را برشته نکنید :

این مورد یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که در برشته‌کردن قهوه اتفاق می‌افتاد و درست کردن آن  با مقداری مشکل مواجه است. اینکه بدانید در قهوه ی بو داده به دنبال چه چیزی می گردید به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که قهوه در زمان پخت یا بیش از حد برشته‌شدن چگونه خواهد بود .  این که بدانید از قهوه برشته‌شده خود چه توقعی دارید، به شما کمک می‌کند تا اندازه ایده‌آل برشته‌شدن را آگاه شوید و این مسئله کاملاً به سلیقه و ذوق شما بستگی دارد. نشانه‌هایی برای قهوه کم برشته شده یا زیاد برشته شده نیز وجود دارد.

البته نشانه‌هایی برای تشخیص این مسئله وجود دارد. قهوه‌های کمتر برشته‌ شده سبک‌تر است  و با انگشت خرد نمی‌شود. قهوه‌های زیاد برشته شده روغنی هست و گر زیاد بو داده شده باشد می‌تواند با آن‌ها بنویسید و یا نقاشی کنید چون به کربن تبدیل شده‌اند.

از نظر طعم نیز اگر بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم ، رست دادن کم باعث ایجاد یه قوام آبگوشتی و بسیار سبک می شود در حالی که رست زیاد باعث ایجاد یک طعم بسیار تلخ در قهوه می شود.

برای جلوگیری کردن  از این موضوع لازم است یا آنقدر تجربه کنید تا بتوانید اینکار را انجام دهید و یا اینکه قبل از شروع آموزش ببینید.

قهوه ای که خریدیدرا بشناسید :

اندازه و سایز دانه های قهوه یکی از این موارد می باشد، وقتی دانه های شما کوچک باشند با چگالی بیشتر خیلی زود گرما به آن منتقل می شود و احتمال زیاد برشته شدن آنها بسیار زیاد می باشد ، موضوعی که در مورد دانه های بزرگ قهوه باید دقت کنید این است که بعد از رسیدن گرما و تفت داده شدن احتمال ترک خوردن و پریدن دانه ها بسیار بالا است .

رطوبت دانه های قهوه را لازم است که حتما مورد بررسی قرار دهیم و دانه هایی که دارای رطوبت زیادتری است  به انرژی بیشتر نیاز دارند تا یک رست بهتری پیدا کند.

هر دانه ی قهوه سبز با دانه دیگر متفاوت است و کشف این تفاوت‌ها نوعی سرگرمی به حساب می آید .

دانه‌های درشت‌تر قهوه زمان بیشتری را برای گرم‌شدن لازم دارند. دانه‌های قهوه با چگالی کم گرمای کمتری برای برشته‌شدن نیاز دارند اما این قضیه برای دانه‌های با چگالی بیشتر برعکس است. دانه‌های آبدار‌تر انرژی بیشتر برای اولین ترک نیاز دارند. به هرروی ریزه‌کاری‌های زیادی در این مورد وجود دارد و زمان زیادی لازم است تا به هرکدام از آن‌ها پی ببریم !

برشته‌کردن دانه‌های قهوه در فر ممنوع :

اگر گرما در زمان اشتباهی از دانه‌های قهوه گرفته شود، در نتیجه‌ی کار اثر می‌گذارد. این وضعیت در شرایطی اتفاق می‌افتد که درجه بالا رفتن دما قبل از اولین ترک، متوقف یا کم شود. در این حالت یا دمای بو دادن قهوه‌ها ثابت است یا اینکه قبل از شیرین شدن دانه‌های قهوه دما کمتر می‌شود.

مراقب سوختن دانه‌های قهوه باشید :

سوختن قهوه زمانی رخ می دهد که از گرمای بیش از حد در مراحل اولیه برشته‌کردن قهوه استفاده کنیم. در حالی که بیرون دانه‌های قهوه سوخته شده و درون آن خام می باشد . سوختن هم می‌تواند در حین فرآیند برشته شدن هم اتفاق بیفتد. در نتیجه مراقب رستر‌هایی با درجه حرارت بالاتر باشید.

تجهیزات خود را حتما تمیز کنید:

درحالی‌که بسیاری از اشتباهات در فرایند بو دادن قهوه باعث بدمزه شدن قهوه می‌شود، تمیز نکردن تجهیزات می‌تواند باعث خطرناک باشد. علاوه بر اینکه باید تجهیزات خود را تمیز کنید، باید فضای کار خود را با جاروبرقی تمیز کنید چرا که پوست قهوه به‌شدت خطرناک است.

البته این بیشتر درباره برخی از انواع خاص قهوه مثل قهوه‌هایی که با عسل درست شده است رابطه دارد. همچنین تمیز نگه داشتن تجهیزات باعث می‌شود تا بقایای قهوه برشته شده قبلی بر طعم و عطر قهوه های جدید تأثیری نگذارد.